Yüzyılın Oyununu Oynayan Çocuk

bobby-fischer-19572008’in ilk haftalarında satranç dünyası İzlanda’dan gelen acı bir haberle sarsılmıştı. Unutulmaz dünya şampiyonu ve bazılarına göre gelmiş geçmiş en büyük satranççı olan ve dünya şampiyonluğunu kazandığı ülkede gözlerden uzak bir hayat sürmeye çalışan Robert James Bobby Fischer, böbrek yetmezliğinden vefat etmişti. 64 yaşında hayata gözlerini yuman ve 64 kareli heyecanlı oyunu milyonlara sevdiren satrancın ilk medya ikonu Fischer’e satranç dünyası saygıyla veda etmişti. Henüz 13 yaşında Brooklynli, kısa pantolonlu bir çocukken ülkenin tanınmış satranççılarından Donald Byrne’e yaptığı vezir fedası Fe6, satranç tarihinin unutulmaz hamleleri arasına girdi. Oyunda görece az bilinen Aa4 hamlesi, maçı inceleyen eski dünya şampiyonu Botvinnik ve 193040’larda dünyanın en iyilerinden olan Fine’ın dikkatinden kaçmamış. Satranca yeniden başlayanlara satrancı sevdirecek, dünya çapında oyuncuların hâlâ yorumlarken tarif etmekte zorlanacağı cinsten hamleler ikisi de… Böylece daha çocukken satranç dünyasını büyüleyen Fischer’ın bu köşede ilk kez bir oyununa yer vererek, üstadı bir kez daha saygıyla selamlıyorum.

[pgnfile id=”319″]

Analizler: Robert Wade (Sembollerin açıklamaları: +: Şah; #: Mat; !: İyi hamle; !!: Çok iyi hamle; ?!: Şüpheli hamle, x: Taş kırışması)

41…Kc2 hamlesinin ardından sonra 13 yaşındaki Fischer Mat! dedikten sonra ceketini giyip annesiyle birlikte salondan ayrılmış. 13 yaşındaki kısa pantolonlu Brooklynli çocuk, bir yıl sonra büyükusta oldu ve daha 1950’li yılların sonlarında dünya çapında bir büyükusta haline geldi. Hikâyenin gerisi de malum… Bu maç ise satranç tarihinin unutulmazları arasına girdi ve yüzyılın oyunu seçildi.

Kaynak: Pazar Sabah

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

css.php